15 Eylül 2014 Pazartesi

PORTEKİZ

Portekiz gezisi için öncelikle Keskinoğlu firmasına teşekkürü borç bilirim.Farklı bir destinasyon gitmeden önce biraz araştırma yaptık ama çok fazla bir şey bulamadık biz de bu yüzden kendimiz keşfetmeye karar verdik.Kappa turla çıktığımız bu yolculuğa grupla gezme fikri bize sıcak gelmediğinden kendi programımızı kendimiz yaptık.Gitmek isteyenler için tüm tecrübelerimizi bu yazıda aktaracağım.
THY nın sabah 7.30 uçağıyla hareket ettik.Yeşil pasaportlarımız sayesinde vize derdi olmadan geçtik.Yolculuk 4,5 saat sürüyor.THY ndan hiç memnun kalmadığımızı belirtmek isterim.Sabah kahvaltısı  rezalet bebek kahvaltısı gibi bir zeytin,peynir,domates ve salatalık birbirine karışmış bulamaç gibi omlet böreğe karışmış üstüne bir de taze portakal suyumuz bitti denince bende sabır bitti.Hosteslerin acemiliği ve sürekli yolcuların üzerlerine bir şeyler dökmeleri insanları çileden çıkardı.
Neyse sağ salim inebildik rehberimiz ve bizi bekleyen araçla kısa bir panaromik tur gerçekleştirdik.
Lizbon küçük bir yer gezilecek yerler bir arada toplanmış dolayısıyla 3 gece 4 gün bir tur yeterli olacaktır fazlası sıkıyor benden söylemesi..
Belem Kulesi yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz Belem in en güzel yapıtlarından biri bence .Okyanustan gelebilecek açık saldırılara karşı kule kale vazifesi görmüş.
Belem i gezmeye  Jeranimos     Manastırıyla devam ettik.Büyüleyici bir mimariye sahip.
Vasca da Gama nın mezarını da içinde bulunduruyor.
Manastırın biraz ilerisinde Nata adı verilen tatlılarıyla meşhur Belem Pastanesini de es geçmeyin derim.Tarihi bir pastane ister masalarda oturarak ister sıraya girip paket yaptırarak bu güzel lezzeti tadabilirsiniz.
Belem de uğradığımız son yer de Kaşifler Anıtı oldu.Panoramik turla Belem i gezmiş olduk sırada şehrin kalbi Rossio meydanı var.Rua Agusta Caddesi'nde nde bir tur attıktan sonra aynı bizim İstiklal Caddesi olarak düşünün sadece yayalar için orta alanlarda restoranların masaları servis veriyor.Ama sakın bu cadde de yemek yemeyi düşünmeyin çok kişi uyardı bizi bu konuda.Bu cadde üzerinde tavsiye edebileceğim iki mekan var biri Amorino adındaki dondurmacı şehrin en iyisi gerçekten çok lezizdi ben çikolatalısına bayıldım.Kornette dondurmaya gül şekli veriyorlar bu da onların mahareti.
Diğer mekan da  Casa Brasileira    Pastanesi.Ürünleri çok taze ve lezizdi.
Amorino
Casa Brasileira
Rua Agusto caddesi
Tavsiye edebileceğim iyi bir balık restoanı Rua Agusta caddesinin arka paralelindeki sokakta yer alıyor.Portekiz in meşhur Morina balığını burada yiyebilirsiniz.
Rossio meydanı
VII. Eduardo Parkı
Panoramik gezimiz bu parkla son buluyor.Otelimiz havaalanına yakın ama şehir merkezine uzaktı bu yüzden taxi kültürümüz baya gelişti.
Başımıza inanılmaz olaylar geldi bir keresinde manyak bir şöföre denk geldik adam araba sürerken kafasına sürekli vuruyordu dayak yemeden otele kendimizi zor attık.
Diğerinde kaçırılıyoruz zannettik adam cevap vermiyor otelin yerini bilmediğinden uzun bir şehir turu yaptık.Ağzımızın payını aldıktan sonra önce taxisine bineceğimiz şöförü kısa bir sohbetle deneyip tipini beğenmediğimiz şöförün taxisine binmedik.Aman dikkat asla tek binmeyin bizim yaşadığımız şeyler gruptaki diğer arkadaşların da başına gelmiş.
Tarife 1 i açtırın bazı uyanık şöforler diğer tarifeleri açıp kazıklamaya çalışıyor dikkat edin.
Avrupa Birliği ülkesi olarak bakmayın bir çok konuda Türkiye nin çok gerisinde kalmış bir ülke trafik ışıklarına dikkat edilmiyor,insanların sıraya girme ve bekleme anlayışı yok uyuşturucu çok yaygın bize de satmaya çalıştılar hem de güpegündüz şehrin merkezinde pes diyorum.


PORTEKİZ 2

Lizbon da 2. günü Sintra ve Cascais e ayırdık.Havaalanına en yakın istasyon Oriente taxi ile Oriente ye gidip günlük Viagem adı verilen metro,tren,asansör ,otobüs ve tramvayda geçen karttan satın aldık.7 Euro ödüyorsunuz.
Oriente tren istasyonundan her 10 dk. da bir kalkan Melacais trenine binip Cacem durağında inip buradan çok sık geçen Sintra trenine biniyorsunuz.40 dk. süren yolculuk  oldukça zevkli  Benfica Stadyumu'ndan geçiyorsunuz.
Son durakta indikten sonra 434 Nolu otobüse 5 Euro vererek Sintra Sarayı na çıkıyorsunuz.Uzun bir bilet kuyruğundan sonra 14 Euro vererek içeri giriyoruz.
Dönüşte otobüse binmek yerine yokuş aşağı kaleye giden daracık patika yoldan inerseniz şahane manzaralara tanık olacaksınız.
Sintra Kalesi
Sintra istasyonundan önünden Cabo da Roca ve Cascais e giden otobüsler kalkıyor.İkinci durağımız Cabo da Roca Avrupa nın en batı ucu olma özelliği taşıyor.
Cabo da Roca feneri
Sonraki durak bir sahil kasabası olan Cascais biz çok beğendik burada kalmak çok avantajlı gündüz denize girip gece eğlencenin dibine vurabilirsiniz.
Plajlar harika restoranlarını çok beğendik.
Akşam olunca trene atlayıp Cais do Sodre durağında inip hemen karşısındaki Time Out adlı mekana geçtik.
Ayaküstü bir şeyler atıştırabileceğimiz trend bir mekan şehrin nabzını tutuyor.
Burdan ayrılıp Oriente durağının karşısındaki Vasco da Gama shopping center a gidiyoruz.
Portugalia da bir yemek molası veriyoruz.Biftekli sandwichi ve Sagres bira en favori menüsü.
Alt katındaki Continente marketten ucuz bira, çikolata ve sandwich çeşitlerinden satın alabilirsiniz.
Lizbon da hava sıcaklığı Eylül ayında 25 derece civarı ve havada nem yok çok rahat yürüyorsunuz akşamları biraz serin oluyor yanınıza bir ceket ve yağmurlukları almayı ihmal etmeyin çünkü biz de 3. gün yağmurdan nasibimizi aldık.PORTEKİZ 3

Lizbon da 3. günümüzü Cristo Rei (İsa Heykeli) ,Alfama ve Bairroalto bölgelerine ayırdık.Yine Oriente metro istasyonundan günlük viva Viagem kartlarımızı alarak yola koyulduk.
Lizbon metrosu diğer Avrupa şehirlerine göre karmaşık değil ulaşım çok rahat.
Cais do Sodre durağında inerek şehrin kalbine ulaşabilirsiniz.Yine burdan bizim gibi deniz ulaşımını kullanarak karşı kıyıya geçebilirsiniz.
Almada karşı yakanın sahil kasabası.101 Nolu otobüse binip son durakta inerek Cristo Rei ye çıkıyoruz.
Sonunda hayalime kavuştum sıra Rio dakinde aynı heykeltıraş yapmış.5 Euro ya bilet satın alarak asansörle yukarı çıkıyorsunuz Lizbon ayaklarınızın altında artık muhteşem bir manzara mutlaka ziyaret edin.
Buradan 25 April köprüsü manzarası
Tekrar şehre dönüp Sao Jorge kalesinin bulunduğu Alfama bölgesini gezmeye karar verdik.Kaleye 737 Nolu otobüsle çıkılıyor.
Rossio meydanına inip bu sefer de Chiado ve Bairroalto taraflarını gezmeye karar verdik.Tarihi Santa Justa asansörüyle Bairroalto bölgesine çıktık.
Asansör sırası beklerken
Turistik 28 Nolu tramvay
Gece Bairroalto sokakları fado sesleri yükseliyor.
Ja Disse biz Fadoyu burada dinledik çok sevdik.
Son gün alışveriş zamanı dönmeden sardalya balığını denemek istedik.Dönerken loreal ve kerastese ürünlerini depoladım çünkü yarı fiyatına bir de hediyelik horoz magnetleri çok renkli ve şirin göründü.
Taverna İmperial  in ızgara kalamarını çok beğendim Tuna balığı salatasını da tavsiye ederim muhteşemdi yazmadan geçmek istemedim.